Tisková zpráva Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima

Už týden okupují lidé z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima prostor před budovou Ministerstva životního prostředí. Akci pořádají u příležitosti blížícího se jednání Uhelné komise, která bude 4. prosince rozhodovat o datu útlumu uhlí. Komise rozhoduje o termínech 2033, 2038 a 2043.

Protestující upozorňují na to, že se Uhelná komise chystá schválit jeden ze scénářů útlumu uhlí, z nichž každý je z hlediska ochrany klimatu příliš pozdě. Na pondělí 30. listopadu proto svolávají demonstraci přímo před budovu ministerstva, která začne v 15:30.

Protestem se snažíme apelovat na členky a členy Uhelné komise, kteří mají rozhodnout o konci spalování a těžby uhlí v České republice. Komise by měla rozhodnout o co nejrychlejším konci uhlí. Zavírání uhelných elektráren musí začít co nejdříve. Jen tak můžeme dosáhnout včasné uhlíkové neutrality, naplnění cílů Pařížské dohody a udržení stabilního klimatu. Chceme dát najevo, že rozhodnutí komise se netýká pouze jejich členů a členek, ale týká se i nás všech,” říká Klára Bělíčková z hnutí Fridays for Future.

Abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické krize, která se v České republice projevuje extrémními projevy počasí, jako jsou dlouhá sucha střídaná přívalovými dešti, tak se nejbohatší státy musí zbavit uhlí v následujících deseti letech. Komise přitom počítá se třemi scénáři, z nichž všechny jsou příliš pozdě.

Dosavadní scénáře navíc počítají s tím, že by se současné elektrárny začaly zavírat až kolem roku 2029. Přitom zavírání nejšpinavějších elektráren, jako jsou Počerady nebo Chvaletice, musí začít hned a pokračovat v nejbližších letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize. Rychlé zavírání elektráren navíc může pomoct vyčistit ovzduší, které v současnosti způsobuje mnoho zdravotních problémů a tisíce předčasných úmrtí ročně.

„Pokud by Uhelná komise vybrala rok 2038 nebo ještě pozdější termín, tak by měli její zástupci veřejnosti vysvětlit, jaký vědecký podklad takové rozhodnutí má. Podle nás by za takovým rozhodnutím spíš stála snaha o zisk a co nejdelší setrvání současné ekonomiky založené na fosilních zdrojích. Vědci mluví jasně, s uhlím musíme skončit co nejdříve,“ říká Arne Springorum z hnutí Extinction Rebellion.

Zavírání uhelných elektráren a dolů musí jít ruku v ruce s ochranou zaměstnanců, kteří v uhelném průmyslu pracují. Proto organizace zároveň požadují, aby vláda vyčlenila dost peněz na rekvalifikace zaměstnanců, sociální programy a spravedlivou transformaci uhelných regionů, která zlepší život všem lidem žijícím v okolí elektráren a dolů.

Lidé před budovou ministerstva dodržují hygienická opatření nařízená vládou. Jsou rozděleni na menší skupiny a po celou dobu na sobě mají roušky. Na místě je také k dispozici dostatek dezinfekčních prostředků pro zamezení šíření nemoci covid-19.

Kontakty

Petr Doubravský, Fridays for Future, +420 724 396 896