Tisková zpráva Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima

Deset dnů až do jednání Uhelné komise plánují strávit nepřetržitě aktivistky a aktivisté z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima před budovou Ministerstva životního prostředí. Upozorňují na to, že se uhelná komise chystá schválit jeden ze scénářů útlumu uhlí, z nichž každý je z hlediska ochrany klimatu příliš pozdě. Okupaci prostoru před vstupem na ministerstvo zahájili v pondělí 16. listopadu a chtějí zůstat až do 26. listopadu, kdy má jednat Uhelná komise.

Abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické krize, která se v České republice projevuje extrémními projevy počasí jako jsou dlouhá sucha střídaná přívalovými dešti, tak se nejbohatší státy musí zbavit uhlí v následujících deseti letech. Komise přitom počítá se třemi scénáři, z nichž všechny jsou příliš pozdě.

Dosavadní scénáře navíc počítají s tím, že by se současné elektrárny začaly zavírat až kolem roku 2029. Přitom zavírání nejšpinavějších elektráren, jako jsou Počerady nebo Chvaletice, musí začít hned a pokračovat v nejbližších letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize. Rychlé zavírání elektráren navíc může pomoct vyčistit ovzduší, které v současnosti způsobuje nemoci a tisíce předčasných úmrtí ročně.

To, že Uhelná komise nehledá možnosti útlumu těžby a spalování uhlí v souladu s ochranou klimatu, je její absolutní selhání. Budeme tu mimo jiné proto, že chceme ministru Brabcovi i celé komisi připomenout, že to byla právě ochrana klimatu, kvůli které údajně vznikla,“ říká Petr Doubravský z hnutí Fridays for Future. Vznik Uhelné komise inicioval Richard Brabec právě v reakci na studentské stávky za klima.

Je nutné podotknout, že vládní Uhelná komise vznikla dosti netransparentním způsobem. I přes původní slib Richarda Brabce, že komise bude složená z odborníků a odbornic, je nakonec složena hlavně ze zástupců byznysu a dalších lobbistických skupin. Někteří členové mají dokonce osobní finanční zájem na co nejdelší těžbě uhlí, někteří dokonce popírají vliv člověka na změnu klimatu. Mezi devatenácti členy komise je jen jeden vědec a jedna vědkyně. Ani jedna klimatoložka či klimatolog. Samotná legitimita komise je tak velmi pochybná,“ dodal k tomu Kryštof Říha z Univerzit za klima.

Zavírání uhelných elektráren a dolů musí jít ruku v ruce s ochranou zaměstnanců, kteří v uhelném průmyslu pracují. Proto organizace zároveň požadují, aby vláda vyčlenila dost peněz na rekvalifikace zaměstnanců, sociální programy a spravedlivou transformaci uhelných regionů, která zlepší život všem lidem žijícím v okolí elektráren a dolů.

Za následky uhelného průmyslu by neměli nést odpovědnost jeho zaměstnanci a zaměstnankyně. Naopak je třeba zabránit prudkému nárůstu nezaměstnanosti v uhelných regionech. Stát by měl místním rekvalifikaci poskytnout a v postižených oblastech investovat mimo jiné do rozvoje obnovitelných zdrojů, vzdělání a infrastruktury,“ řekla Néa Zon z Extinction Rebellion.

Lidé před budovou ministerstva budou dodržovat hygienická opatření nařízená vládou. Budou rozdělení po skupinkách a po celou dobu budou mít na sobě roušky. Na místě bude také dezinfekce pro zamezení šíření nemoci covid-19.

Kontakty

Petr Doubravský, Fridays for Future, +420 724 396 896