Řešení právních důsledků akcí během Klimakempu 2018

Právní pracovní skupina připravila manuál pro řešení přestupků a pokut v souvislosti s masovou přímou akcí na velkolomu Bílina v červnu 2018.

Stáhnout manuál

Kontakty

Email: pravo@riseup.net
PGP klíč: 5BCDE7EB (lze najít i na známých veřejných key serverech)
Telefon: 792 259 405

V minulosti jsme používaly klíč s identifikátorem 2E949B8E. Ten byl zničen, a tak jej není možné dále používat pro komunikaci s námi.

Aktuální informace z října 2018

Podle veřejně dostupných informací by alespoň jeden přestupek (ale spíše dva až tři) za přímou akci na Bílině mělo mít skoro 300 lidí. Zatím máme ale zprávy o mnohem menším počtu lidí, kteří se s nějakým přestupkem potýkají. To nám dává naději, že reálně postižených lidí může být nakonec méně, ale současně to také může znamenat, že jsou lidé, kteří o „papíru k přestupku“ (ležícím na trvalém bydlišti nebo v datové schránce) zkrátka neví a nemohou se vůči němu už nijak bránit. Někteří lidé, kterým přestupkový příkaz přišel, nám pak asi jen zatím nedali vědět.

Takže si dovolujeme dvě doporučení a prosby zároveň:

  1. Pravidelně kontrolujte poštovní schránku v místě trvalého bydliště a i svou datovou schránku, máte-li ji. V datové schránce je možné nastavit si upozornění o příchozí zprávě na mail dle vlastní volby. Jakmile cokoli dorazí, okamžitě nám napište na pravo@riseup.net a ideálně rovnou pošlete naskenované došlé dokumenty s dopsaným dnem doručení v rohu.
  2. Každého, kdo dopis nebo datovou zprávu související s některým přestupkem už dostal a právní skupiny Limity jsme my zatím nekontaktoval, prosíme také o dodatečné informování mailem. A to i v případě, že o žádnou asistenci nestojíte – umožní nám to lépe organizovat asistenci těm, kteří o ni mají zájem.

Nepřestávejte kontrolovat poštovní a datové schránky ani když už vám nějaký přestupek dorazil. Je totiž pravděpodobné, že časem přijde ještě jeden přestupek z Báňského úřadu, u nějž lze očekávat vyšší sankci a bude tím důležitější mít čas na zvážení ne/podání odporu. Pokud by dorazil třetí přestupek s vysokou pokutou, neváhejte okamžitě psát nebo volat na kontaktní číslo právního týmu: 792 259 405.