O nás

Kdo jsme?

Jsme otevřené občanské hnutí proti těžbě a spalování uhlí zdola. Sdružujeme jednotlivce z různých aktivistických i neaktivistických skupin po celé republice. Vznikli jsme v roce 2015 v souvislosti s vládním návrhem prolomit limity těžby hnědého uhlí v Severních Čechách, který by ve své nejhorší variantě znamenal bourání obcí Horní Jiřetín a Černice. V kampani za zachování limitů jsme se spolu s tisícovkami lidí z celé republiky během roku 2015 stavěli proti prolomení limitů těžby na dole Bílina a ČSA v severních Čechách.

Pokračující těžba a spalování uhlí však již dnes neohrožují jen domovy a zdraví Severočechů. Jsou jednou z bezprostředních příčin změn klimatu. Naléhavost klimatické krize je natolik závažná, že s limity nastaveným směřováním k ukončení těžby uhlí u nás až v roce 2055 se nelze smířit. Hnutí Limity jsme my se proto zapojuje do globálního úsilí o férové řešení změn klimatu a budoucnost bez špinavých fosilních paliv. Bude vyvíjet tlak na co nejrychlejší ukončení těžby uhlí v České republice a přechod na obnovitelné zdroje energie.

Kampaň za zachování limitů

Spolu s tisícovkami lidí z celé republiky jsme se během roku 2015 stavěli proti prolomení limitů těžby na dole Bílina a ČSA v severních Čechách.

První veřejnou akci, věnovanou památce severočeských obcí zbouraných těžbou hnědého uhlí, jsme organizovali v únoru 2015. Tehdy se na čtrnácti místech v republice konaly vzpomínkové akce s jasnou zprávou: Nechceme prolomení limitů těžby hnědého uhlí a další rozšiřování těžby.

V červnu téhož roku jsme navázali protestními akcemi za zachování limitů těžby hnědého uhlí, do kterých se na jedenadvaceti místech v republice zapojila více než tisícovka lidí. Protesty podpořily i spřátelené organizace v Německu, Belgii, Finsku či Brazílii. V návaznosti  jsme pořádali manifestaci před domem jednoho z majitelů severočeských dolů, konkrétně majitele Severní energetické Jana Dienstla, kdy jsme před branou jeho sídla pouštěli nahlas zvuk rypadla. Podobnou akci jsme zopakovali během jednání tripartity.

V petici sesbírané mezi únorem a zářím 2015 se více než tři a půl tisíce lidí zavázalo, že v případě prolomení limitů půjde vlastními těly bránit bourání Horního Jiřetína. Petici jsme odevzdali vládě.

Kampaň za zachování limitů vyvrcholila demonstrací během výjezdního zasedání vlády v ústeckém kraji, kde vláda definitivně rozhodla o částečném prolomení limitů hnědého uhlí, pouze na dole Bílina a uvolnění více než 100 tun hnědého uhlí.

Limity samy už nestačí

V květnu 2016 jsme se zúčastnili spolu s tisícovkami lidí z celé Evropy masové akce Ende Gelände, uzavírání hnědouhelného dolu v německé Lužici. Protestovali jsme proti pokračujíci těžbě a proti plánovanému prodeji lužických dolů vlastněných švédskou státní firmou Vattenfall Křetinského EPH.

V červnu jsme uspořádali úklidovou akci v pražském sídle EPH, s mopy a košťaty v rukou jsme se snažili upozornit veřejnost na špinavý byznys této firmy a apelovat na švédskou vládu, aby své doly neprodávala a raději je uzavřela. V červenci však švdská vláda prodej schválila a lužické doly se nyní nacházejí v rukou Křetinského holdingu.

Klima se mění a kde petice nestačí, je potřeba přejít od slov k činům. Chceme i nadále usilovat o konec doby uhelné, postavit se přímo těžbě a spalování uhlí, jak to činí lidé po celém světě. Pojďte do toho s námi. Limity jsme my.