O nás

Kdo jsme?

Jsme otevřené občanské hnutí proti těžbě a spalování uhlí zdola. Sdružujeme jednotlivce z různých aktivistických i neaktivistických skupin po celé republice. Vznikli jsme v roce 2015 v souvislosti s vládním návrhem prolomit limity těžby hnědého uhlí v Severních Čechách, který by ve své nejhorší variantě znamenal bourání obcí Horní Jiřetín a Černice. V kampani za zachování limitů jsme se spolu s tisícovkami lidí z celé republiky během roku 2015 stavěli proti prolomení limitů těžby na dole Bílina a ČSA v severních Čechách.

Pokračující těžba a spalování uhlí však již dnes neohrožují jen domovy a zdraví Severočechů. Jsou jednou z bezprostředních příčin změn klimatu. Naléhavost klimatické krize je natolik závažná, že s limity nastaveným směřováním k ukončení těžby uhlí u nás až v roce 2055 se nelze smířit. Hnutí Limity jsme my se proto zapojuje do globálního úsilí o férové řešení změn klimatu a budoucnost bez špinavých fosilních paliv. Vyvíjí tlak na co nejrychlejší ukončení těžby uhlí v České republice a přechod na obnovitelné zdroje energie.

Kampaň za zachování limitů

Spolu s tisícovkami lidí z celé republiky jsme se během roku 2015 stavěli proti prolomení limitů těžby na dole Bílina a ČSA v severních Čechách.

První veřejnou akci, věnovanou památce severočeských obcí zbouraných těžbou hnědého uhlí, jsme organizovali v únoru 2015. Tehdy se na čtrnácti místech v republice konaly vzpomínkové akce s jasnou zprávou: Nechceme prolomení limitů těžby hnědého uhlí a další rozšiřování těžby.

V červnu téhož roku jsme navázali protestními akcemi za zachování limitů těžby hnědého uhlí, do kterých se na jedenadvaceti místech v republice zapojila více než tisícovka lidí.

V petici sesbírané mezi únorem a zářím 2015 se více než tři a půl tisíce lidí zavázalo, že v případě prolomení limitů půjde vlastními těly bránit bourání Horního Jiřetína. Petici jsme odevzdali vládě.

Kampaň za zachování limitů vyvrcholila demonstrací během výjezdního zasedání vlády v ústeckém kraji, kde vláda definitivně rozhodla o částečném prolomení limitů hnědého uhlí pouze na dole Bílina a uvolnění 150 tun hnědého uhlí k dalšímu spálení.

Limity samy už nestačí

Klima se mění a kde petice nestačí, je potřeba přejít od slov k činům. Chceme i nadále usilovat o konec doby uhelné, postavit se přímo těžbě a spalování uhlí, jak to činí lidé po celém světě. Pojďte do toho s námi. Limity jsme my.