Praktické informace

V případě dotazů volejte na informační číslo +420 605 934 841

Kde se bude akce konat?
Klimakemp se bude konat v oblasti mosteckého uhelného revíru, konkrétně v blízkosti obce Louka u Litvínova. Pro bližší informace navšťivte naši stránku o dopravě na kemp, doporučujeme také sledovat náš web a facebookovou událost, případně se přihlásit k odběru newsletteru na úvodní stránce.

Je to legální? Nezavře mě policie?
Kemp samotný bude zcela legální a v jeho rámci se uskuteční povolená demonstrace. Účast na případných nenásilných akcích vybočujících z právního rámce je na zodpovědnosti jednotlivých účastníků.

Můžu jet, i když mi je méně než osmnáct let?
Klimakemp má znamenat bezpečné prostředí, vřele proto uvítáme všechny, včetně mladistvých. Děti do patnácti let věku však mohou jet výhradně v doprovodu rodičů. Pokud je vám mezi patnácti a osmnácti roky a chcete jet na Klimakemp bez zákonného zástupce, zvažte prosím případná rizika. Ač se budeme snažit, nebudeme možná schopni včas dodat dostatek právnických informací a neručíme za důsledky, jaké pro vás může mít účast na Klimakempu nebo případných protestech.

Bude Klimakemp i pro ty, kdo nemluví česky?
Klimatická změna nezná hranic, náš kemp je proto velmi otevřený i zahraničním návštěvníkům a návštěvnicím. K dispozici vám dáme informační brožurku v anglickém jazyce a anglicky se domluvíte také v infostanu. Přednášky, které nebudou v angličtině, se budeme snažit individuálně překládat. Budeme rádi, pokud si v kempu pokaždé aktivně najdete někoho, kdo vám vše potřebné přeloží. V České republice se platí českými korunami (CZK) a 1 euro je přibližně 27 korun. Peníze si můžete vybrat v bankomatu nebo směnit v blízkém městě Litvínov. Nezapomeňte si s sebou vzít doklad totožnosti.

Doprava

Nejpohodlnější je cesta vlakem. Z Prahy se do Louky u Litvínova dostanete s jedním přestupem buď v Ústí nad Labem nebo Teplicích v Čechách. Z vlakového nádraží do kempu je to přibližně kilometr a půl cesty (viz. mapa)

Z vlakového nádraží v Litvínově navíc vyráží pravidelně autobus, vyplatí se vystoupit na zastávce Louka u Litvínova U Maříků (4 zastávky), odkud je to do místa konání kempu kousek.

Auto se prosím snažte nechat doma, je to neekologické a navíc máme velmi málo místa na parkování. Nebojte se vyrazit na kole, na kempu bude také cyklodílna, kterou bude provozovat Bike Kitchen Brno. Jestli je ale nutné přijet autem, vydejte se po D8 směrem na sever a na exitu 48-Lovosice sjeďte směrem na Most a poté na Litvínov. Myslete na ostatní a nabídněte volná místa ve facebookové události Klimakempu.

Život v kempu

Kde budeme spát?
Spát se bude na louce. Hodí se tedy stan, stejně jako spacák a karimatka.

Co si mám vzít s sebou?
Doporučujeme nezapomenout na běžné táborové vybavení: spacák, karimatku, stan, talíř, hrnek, příbor, jídlo a pití, láhev na vodu. Promyslete dobře, jaký si vezmete oděv. Hodit se může teplý svetr na večer, pláštěnka či nepromokavá bunda, sluneční brýle, pokrývka hlavy a pevná obuv. Rozhodně si nezapomeňte doma doklady, peníze a léky, pokud nějaké musíte užívat. V kolektivu bývají velmi oblíbení lidé s hudebními nástroji.

Co si s sebou v žádném případě nebrat?
Klimakemp by měl být prostorem bezpečným a přívětivým pro své účastníky i okolí. V pohodlí domova proto prosím rozhodně zanechte jakékoli zbraně, výbušniny, tvrdý alkohol, drogy či jiné omamné látky. Stejně tak si s sebou neberte nesmyslně dlouhé nože, skleněné lahve, tekutiny neznámého původu a obecně jakékoliv předměty, které by mohly být považovány za zbraň. Doporučujeme nechat doma také cenné věci.

Jaký bude program?
Velmi poutavý… Plánujeme dva bloky denních přednášek, diskusí a workshopů. První z nich bude věnován tématu nerůstové ekonomiky. Chceme rozpoutat debatu o systémové změně a řešeních, která by společnosti umožnila spravedlivě překonat změnu klimatu. Druhý blok má být otevřen samotným účastníkům a účastnícím, aby v jeho rámci mohli pro ostatní něco zorganizovat.

Vzdělávání doplní večerní program v podobě kulturních vystoupení a pravděpodobně také dobrovolná práce pro místní komunitu. Celý kemp vyvrcholí akčním víkendem s pestrou paletou možností, jak se postavit těžbě a spalování hnědého uhlí.

Co budeme jíst?
Budeme si společně připravovat veganské snídaně, obědy a večeře. Vezměte si tedy misku či talíř z trvanlivého materiálu a také hrneček a příbor. Kuchyňský kolektiv, který o se obstarávání potravy bude starat, nepochybně ocení vaši pomoc se škrábáním, krájením či mytím nádobí. Co si uvaříme, to si taky sníme. Na místě bude také k dispozici pitná voda a bar.

A co hygiena?
O vaše pohodlí se budou starat kompostovací toalety a provizorní sprchy. Kapacita sprch však bude omezená. Snažte se prosím dodržovat základní hygienické návyky jako je důsledné mytí rukou, abychom eliminovali možné nepříjemnosti spojné s táborovým soužitím.

Musím něco platit?
Zajištění celého kempu od jídla až po poutavý program samozřejmě něco stojí, a když říkáme něco, myslíme tím velké množství peněz. Proto si hluboce ceníme vašich solidárních příspěvků za jídlo a ubytování. Doporučená výše na den za jednoho návštěvníka či návštěvnici je 200 korun. Pokud byste nám však chtěli pomoci se zaplacením dalších výdajů, budeme velmi rádi za příspěvky vyšší. Poslat nám je můžete prostřednictvím našeho účtu na darujme.cz, vhozením peněz do kasičky přímo na kempu, anebo jejich zasláním na tento účet: 2201148764/2010, IBAN: CZ6820100000002201148764, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Mohu si s sebou vzít zvíře?
Zvažte sami, jestli je to dobrý nápad. Pokud s sebou povezete jakékoliv zvíře, mějte jej na očích po celou dobu kempu a prosíme vás, abyste respektovali, že se někteří lidé na kempu v jeho přítomnosti nemusí cítit dobře.

Jak se dále můžu zapojit do přípravy kempu?
Tím, že přijedete. Klimakemp je akce, která bude fungovat na principech udržitelnosti a vzájemné sounáležitosti. Netvoříme jej my pro vás, tvoříme jej všichni společně. Na místě budeme již od víkendu 23.–24. června a uvítáme jakoukoliv pomoc se stavěním kempu. Rovněž se nám budou hodit materiály a další věci, od všemožného nářadí přes dřevěné desky či piliny až po jídelní stoly. Pokud byste nám chtěli pomoct stavět a rozkládat kemp, napište nám email.

Občanská neposlušnost

Budeme občansky neposlušní? Proč jako?
Občanská neposlušnost je běžný a rozšířený způsob, jak se postavit nějaké nespravedlivé či neobhajitelné praxi. Skrze nenásilné porušení platných pravidel takto dáváme najevo, že jsme ochotni vystavit sami sebe důsledkům porušení zákona, abychom upozornili na velmi vážný problém, který politická moc a legislativa nebere v potaz.

Je obecně uznávanou skutečností, že lidé způsobují změny klimatu a že je zcela nezbytné v nejbližší době zásadně omezit emise oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv. Stejně tak je nepopiratelné, že změny klimatu zasahují a poškozují miliony lidí, především pak těch, kteří k nim nejméně přispěli. Těžba a spalování fosilních paliv stejně tak ničí českou krajinu a poškozuje zdraví tisíců lidí. Čeští i světoví politici ale namísto toho, aby situaci řešili, opakují prázdné sliby a přitom umetají cestu další těžbě a spalování uhlí a ropy, povolují další rozšiřování dolů, prodávají staré elektrárny uhlobaronům. Pařížská klimatická konference sice odsouhlasila vznosný cíl omezit oteplování pod 1,5 stupně Celsia, nezdá se ale, že by se jej reálně někdo odpovědně snažil naplnit.

Toto je neúnosná nespravedlnost. Postavit se uhelné infrastruktuře mírumilovně do cesty možná znamená dopustit se přestupku, ale ve stávající politické situaci to je naprosto legitimní, ba nezbytné. Znamená to navázat na dlouhou tradici občanské neposlušnosti, jež klade naše osobní svědomí nad formální zákonnost – tak jak to bylo v případě Charty 77 či předrevolučních severočeských demonstracích za čistý vzduch.

Jaký je vztah mezi kempem a akcemi občanské neposlušnosti?
Klimakemp je místem, který má dát svým účastníkům prostor k sebeorganizaci, síťování a autonomnímu občanskému jednání. Účastníky a účastnice kempu ovšem důrazně vybízíme, aby se při odvážných a kreativních nenásilných akcích bezpodmínečně drželi schváleného akčního konsensu. Ten vznikal nehierarchicky diskutováním mezi samotnými členy a členkami hnutí a vymezuje podmínky, za kterých jsou oni sami ochotni podobné aktivity vykonávat. Ten, kdo akční konsensus poruší, nemůže počítat s naší podporou ve svém počínání ani jeho důsledcích.

Můžu přijet na kemp, i když nechci být občansky neposlušný/á?
Tak určitě! V rámci Klimakempu se uskuteční také demonstrace proti změnám klimatu, fosilním palivům a za klimatickou spravedlnost. Prostor pro vyjádření určitě dostanou všichni.

Co když jsem se občanské neposlušnosti ještě nikdy neúčastnil/a?
Chceme, aby se také v České republice co nejvíce lidí zapojovalo do akcí občanské neposlušnosti. Plánujeme proto v průběhu kempu několik tréninků, jež by měly účastníky pro případné akce tohoto typu připravit. Každý by měl mít příležitost získat od zkušených účastníků znalosti, jež jsou k podobným aktivitám zapotřebí.

Co je to afinitní skupina a musím ji mít?
Z hlediska sebeorganizace je nejlepší, pokud se legálních demonstrací i akcí nenásilné občanské neposlušnosti účastníte ve skupinách čtyř až deseti lidí. Těm se říká afinitní skupina. V rámci ní si lidé důvěřují, starají se o sebe, společně se konsensuálně rozhodují a jednají. Hlavní je, aby měli stejný cíl. Afinitní skupina může se sadou svých rozhodnutí vysílat delegáty do hromadného pléna, které pak konsensuálně rozhoduje o kolektivním postupu. Doporučujeme vám utvořit si afinitní skupinu ještě před kempem, i v jeho rámci by ale mělo být dost příležitostí na to dát jednu dohromady a fungování v ní si nacvičit. Nebojte se oslovit někoho přímo na kempu, aby vám s nehierarchickým sebeorganizováním pomohl. Právě jeho praktické používání je jedním z cílů Klimakempu.

Jak se v případě občanské neposlušnosti chovat?
Žádáme všechny, kteří by se chtěli akcí občanské neposlušnosti účastnit, aby se drželi vyhlášeného akčního konsensu a aby především striktně dodržovali princip nenásilí. Dále se vždy starejte o svou afinitní skupinu, a to primárně o jednoho z jejích členů, se kterým jste ve dvojici jako tzv. buddies.

Jaké jsou možné právní důsledky?
Je pravděpodobné, že se případnou nenásilnou občanskou neposlušností můžete dopustit některého přestupku – zejména takzvaného neuposlechnutí výzvy. To může znamenat zadržení až na osmačtyřicet hodin a potenciálně také pokutu. Pokud byste ale v průběhu kempu byli zadrženi policí, pak vězte, že nezůstanete sami – ostatní budou solidárně usilovat o vaše propuštění a pomohou vám nést následky.

Včas zveřejníme právní rozbor o tom, k jakým nejběžnějším přestupkům může dojít a součástí kempu bude rovněž dobrovolnický občanský právní tým, jehož služby budou k dispozici všem, kdo dodrží akční konsensus. Pokud studujete práva nebo jste již právník/právnička a chtěli byste se do týmu zapojit, napište nám prosím email.

Co když se mi na kempu nebo akci něco stane?
Na Klimakempu se o sebe budou všichni vzájemně starat. K dispozici bude také zdravotnický tým, který podá pomocnou ruku v případě potřeby. Pokud studujete medicínu či jste přímo vyškolený/á zdravotník/ice, napište nám prosím email, když se budete chtít připojit do týmu.