Zachraňme klima a les u Hambachu: pojeď s námi na Ende Gelände 2018

Děkujeme všem, kdo podpořili letošní mobilizaci na Ende Gelände a kampaň proti kácení Hambašského lesa. Les pro letošek zachránilo předběžné opatření soudu. Blokád uhelné infrastruktury Ende Gelände se účastnilo nejvíc lidí v historii, mezi nimi také na sto dvacet lidí z České Republiky a Slovenska. Přidejte se k rostoucímu hnutí za klimatickou spravedlnost a pojďme společně ukončit dobu fosilních paliv u nás, v Evropě i v celém světě!

Původní výzva a informace:

Hnutí za klimatickou spravedlnost v sousedním Německu svádí letos na podzim jeden z nejdůležitějších zápasů proti uhelnému průmyslu za posledních několik let. RWE a policie se snaží definitivně vyklidit protestní domy na stromech ve dvanáct tisíc let starém Hambašském pralese. Ten chce tato fosilní korporace vykácet kvůli těžbě hnědého uhlí v blízkém povrchovém dole Hambach. Do protestů a akcí občanské neposlušnosti se však zapojuje nebývalé množství lidí a pod tlakem se kromě RWE ocitá také uhelná komise, jež má do konce letošního roku rozhodnout o definitivním datu konce těžby a spalování uhlí v zemi. Jak dopadne spor o prales, který se stal ztělesněním boje o klima a poutá pozornost veřejnosti v celé Evropě, je zásadní také pro budoucnost energetiky u nás. Klimatická krize nezná hranice a hnutí za její spravedlivé řešení také ne.

Proto hodláme obránce a obránkyně lesa a odpůrce a odpůrkyně uhlí v Porýní co nejvíc podpořit! Přidáš se?

1) Každodenní odpor na místě

 • Aktuální informace o dění v hambašském lese a porýnském uhelném revíru sledujte na našem Twitteru a Facebooku.
 • Vyraž přímo do Hambašského lesa a pomož s jeho obranou! Ozvi se se na email ljm-hambach@riseup.net, poradíme ti, jaká je situace na místě a jak se do obrany lesa lze zapojit či tě spojíme s lidmi, kteří se v oblasti právě pohybují.
 • Demonstrace a akce Ende Gelände 6. 10.: první říjnovou sobotu zvou německé ekologické organizace na velkou legální demonstraci v bezprostředním okolí lesa a naše partnerská organizace Ende Gelände vyzývá k dalším akcím občanské neposlušnosti k zastavení vyklízení lesa a kácení.

2) Společně vlakem na Ende Gelände 25. – 29. 10.

 • Je to tak! Z Prahy vypravujeme speciální vlak na masovou blokádu těžby a spalování uhlí Ende Gelände, jež má letos podpořit a posílit také obranu hambašského pralesa. Nabízíme tak pohodlnou a cenově výhodnou formu cesty na jednu z nejdůležitějších ekologických přímých akcí v Evropě.
 • Kdy a odkud: !!POZOR ZMĚNA!! Vlak bude odjíždět z Prahy ve čtvrtek 25. 10. v 17:20 (sraz pro cestující v 16:15 před vstupem do hlavního nádraží) a vrátí se v pondělí 29. 10. dopoledne. Dále pojede přes Lipsko, Berlín a Hannover do Kolína nad Rýnem – a cestou budou přistupovat další lidé.
 • Lístky: Cena za zpáteční lístek se pohybuje ve třech hladinách: sociální 1000 korun, běžná 1250, solidární 1500. Jednosměrný bude stát polovic.
 • Kde je koupit: Lístky už jsou v prodeji! Pořídíte je v Praze v Čítárně Unijazzu (Jindřišská 5) či bistru Střecha (Milíčova 25), v Brně v základně Tři Ocásci (tř. Kpt. Jaroše 18).
 • Nebo online TADY.
 • Vezmi s sebou svoje kamarády a kamarádky. Pozvi je do události na Facebooku a řekni jim osobně, ať je nás co nejvíc.

3) Co dál můžeš udělat pro Hambach?

 • změň si profilovku na Facebooku
 • rozlepuj samolepky a plakáty: najdete je na stejných místech, kde se prodávají lístky!