Praktické informace

Kde se bude akce konat?

Klimakemp se bude konat v obci Veltruby, nedaleko Elektrárny Chvaletice, jedné z nejšpinavějších uhelných elektráren u nás. Detaily o tom, jak se na místo dostat, najdeš v sekci doprava. V případě bloudění můžeš také volat na infočíslo +420 735 050 287.

Je to legální? Nezavře mě policie?

Kemp samotný bude zcela legální a v rámci akčních dnů 5. – 7. 7. se uskuteční též řádně ohlášená demonstrace. Účast na nenásilných akcích občanské neposlušnosti je na zodpovědnosti jednotlivých účastníků a účastnic. Více informací najdeš např. v akčním konsensu neformální iniciativy Občané za konec doby uhelné.

Protože se v minulých letech běžně stávalo, že se policie pokoušela přijíždějící účastníky nezákonně legitimovat, připravili jsme pro vás příručku, jak se v podobných situacích chovat. V stručnosti lze naše doporučení shrnout následovně: Vždy se ptejte na zákonný důvod legitimace, doptávejte se po konkrétních důvodech a vše si nahrávejte. Případné nezákonné legitimace budeme dále řešit. Číslo na právní podporu pokud ji budete potřebovat je +420 910 128 501.

Můžu jet, i když mi je méně než osmnáct let?

Klimakemp má znamenat bezpečné prostředí, vřele proto uvítáme všechny, včetně mladistvých. Děti do patnácti let věku však mohou jet výhradně v doprovodu rodičů. Pokud je ti mezi patnácti a osmnácti roky a chceš jet na Klimakemp bez zákonného zástupce, zvaž prosím případná rizika. Ač se budeme snažit, nebudeme možná schopni včas dodat dostatek právnických informací a neručíme za důsledky, jaké pro tebe může mít účast na Klimakempu nebo případných protestech.

Bude Klimakemp i pro ty, kdo nemluví česky?

Klimatická změna nezná hranic, náš kemp je proto velmi otevřený i zahraničním návštěvníkům a návštěvnicím. K dispozici ti dáme informační brožurku v anglickém jazyce a anglicky se domluvíš také v infostanu. Přednášky, které nebudou v angličtině, budeme překládat minimálně do angličtiny. V České republice se platí českými korunami (CZK) a 1 euro je přibližně 26 korun. Peníze si můžeš vybrat v bankomatu nebo směnit po cestě na kemp v jednom z měst. Nezapomeň si s sebou vzít doklad totožnosti.

Doprava

Kemp je dobře dostupný veřejnou dopravou. Detailní informace jsou k dispozici na samostatné stránce.

Život v kempu

Kde budeme spát?

Spát se bude na louce. Hodí se tedy stan, stejně jako spacák a karimatka.

Co si mám vzít s sebou?

Doporučujeme nezapomenout na běžné táborové vybavení: spacák, karimatku, stan, talíř, hrnek, příbor, jídlo a pití, láhev na vodu. Promysli dobře, jaký si vezmeš oděv. Hodit se může teplý svetr na večer, pláštěnka či nepromokavá bunda, sluneční brýle, pokrývka hlavy a pevná obuv. Rozhodně si nezapomeňte doma doklady, peníze a léky, pokud nějaké musíš užívat. V kolektivu bývají velmi oblíbení lidé s hudebními nástroji.

Co si s sebou v žádném případě nebrat?

Klimakemp by měl být prostorem bezpečným a přívětivým pro své účastníky i okolí. V pohodlí domova proto prosím rozhodně zanech jakékoli zbraně, výbušniny, tvrdý alkohol, drogy či jiné omamné látky. Stejně tak si s sebou neber nesmyslně dlouhé nože, skleněné lahve, tekutiny neznámého původu a obecně jakékoliv předměty, které by mohly být považovány za zbraň. Doporučujeme nechat doma také cenné věci.

Co budeme jíst?

Budeme si společně připravovat veganské snídaně, obědy a večeře. Vezmi si tedy misku či talíř z trvanlivého materiálu a také hrneček a příbor. Kuchyňský kolektiv, který se o obstarávání potravy bude starat, nepochybně ocení tvoji pomoc se škrábáním, krájením či mytím nádobí. Co si uvaříme, to si taky sníme. Na místě bude také k dispozici pitná voda a bar.

A co hygiena?

O tvoje pohodlí se budou starat kompostovací toalety a provizorní sprchy. Kapacita sprch však bude omezená. Snažte se prosím dodržovat základní hygienické návyky jako je důsledné mytí rukou, abychom eliminovali možné nepříjemnosti spojné s táborovým soužitím.

Musím něco platit?

Zajištění celého kempu od jídla až po poutavý program samozřejmě něco stojí, a když říkáme něco, myslíme tím velké množství peněz. Proto si hluboce ceníme vašich solidárních příspěvků za jídlo a ubytování. Doporučená výše na den za jednoho návštěvníka či návštěvnici je 200 korun. Pokud bys nám však chtěl pomoct se zaplacením dalších výdajů, budeme velmi rádi za příspěvky vyšší. Poslat nám je můžeš prostřednictvím našeho projektu na Darujme.cz nebo vhozením peněz do kasičky přímo na kempu.

Mohu si s sebou vzít zvíře?

Zvaž sám/-a, jestli je to dobrý nápad. Pokud s sebou povezeš jakékoliv zvíře, měj jej na očích po celou dobu kempu a prosíme tě, abys respektovali, že se někteří lidé na kempu v jeho přítomnosti nemusí cítit dobře.

Jak se dále můžu zapojit do přípravy kempu?

Tím, že přijedeš! Na některé konkrétní věci, které bude potřeba dělat, se můžeš už předem kouknout tady a ozvat se nám předem, pokud se do nich chceš pustit. Klimakemp je akce, která funguje na principech udržitelnosti, sebeorganizace vzájemné sounáležitosti. Netvoříme jej my pro tebe, tvoříme jej všichni společně. Na místě budeme již od 27. června a uvítáme jakoukoliv pomoc se stavěním kempu, ale i jeho bouráním po skončení. Rovněž se nám budou hodit materiály a další věci, od všemožného nářadí přes dřevěné desky či piliny až po jídelní stoly. Pokud bys nám chtěl pomoct stavět a rozkládat kemp, ozvi se na náš email.

Co když se mi na kempu něco stane?

Na Klimakempu se o sebe budou všichni vzájemně starat. K dispozici bude také zdravotnický tým, který podá pomocnou ruku v případě potřeby. Pokud studuješ medicínu či jsi přímo vyškolená zdravotnice, napiš nám prosím email, když se budeš chtít připojit do týmu.

Program

Celý program najdeš tu. Od 30 .6. do 3. 7. proběhne na Klimakmepu takzvaná Letní škola klimatické spravedlnosti. Plánujeme různé bloky denních přednášek, diskusí a workshopů na témata jako je komunikace klimatické krize, strategie ekologického hnutí, nerůstová ekonomie, environmentální žal či demokratizace energetiky. Chceme rozpoutat debatu o systémové změně a řešeních, která by společnosti umožnila spravedlivě překonat změnu klimatu. Proběhne též blok, který bude otevřený samotným účastníkům a účastnícím, aby v jeho rámci mohli pro ostatní něco zorganizovat.

Vzdělávání doplní večerní program v podobě kulturních vystoupení a pravděpodobně také dobrovolná práce pro místní komunitu. Celý kemp vyvrcholí akčními dny s pestrou paletou možností, jak se postavit těžbě a spalování hnědého uhlí.

Akční dny

Od pátku 5. 7. do neděle 7. 7. vyhlásila neformální iniciativa Občané za konec doby uhelné akční dny. Více se dozvíte v akčním konsenzu a k němu přidruženým praktickým informacím od této iniciativy, které zveřejňujeme i na našem webu.

Co se bude dít během akčních dnů?

Během akčních dnů proti uhlí chceme dát prostor všem možným formám nenásilných protestů za konec doby uhelné. Společně s místním spolkem Zastavme elektrárnu Chvaletice budeme v pátek 5. 7. od 10:00 pořádat ohlášenou demonstraci proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice a za konec doby uhelné. Neformální iniciativa Občané za konec doby uhelné rovněž vyzvala k nenásilným akcím občanské neposlušnosti, které podporujeme spolu s dalšími ekologickými organizacemi a řadou vědců, umělců a dalších osobností.

Můžu přijet na kemp, i když nechci být občansky neposlušný?

Tak určitě! Jak píšeme i výše, v rámci Klimakempu se uskuteční v blízkosti elektrárny Chvaletice také legální demonstrace proti výjimkám pro uhlobarony, za konec doby uhelné a ochranu klimatu i našeho zdraví. Prostor pro vyjádření určitě dostanou všichni. I během akčního víkendu je navíc důležité udržet Klimakemp v chodu a účastníky protestů podporovat i pokud se jich sami nechcete účastnit.