EPH Musí skončit

Jako iniciativa prosazujeme spravedlivý a rychlý konec těžby a spalování fosilních paliv už od roku 2015. Největší česká firma Energetický a průmyslový holding, patřící miliardářovi Danielovi Křetínskému, patří mezi největší znečišťovatele v Evropě. Chceme konec EPH spravedlivý pro zaměstnance a výrobu energie v rukou lidí.

Požadavky

Konec EPH

Obchodní model EPH je postavený na ničení planety. Daniel Křetínský vydělal na těžbě a spalování fosilních paliv, které prodlužuje daleko za hranici vědeckého konsensu. Nyní se uhlobaron snaží ukrást i energetickou transformaci, vydělat na ní a špinavé zdroje nechat dál běžet. Dokud bude mít oligarcha Křetínský kontrolu nad našimi základními potřebami, klimatická spravedlnost nebude. Požadujeme proto konec EPH jakoukoliv legální, ekonomickou nebo politickou cestou.

Energetickou demokracii

Chceme úplný přechod na obnovitelné zdroje bez falešných řešení, jako jsou jádro, vodík nebo plyn. Fosilní plyn představuje jenom falešně čisté palivo a vodíková strategie počítá s dosud neexistujícími technologiemi. Potřebujeme spravedlivé a udržitelné řešení tady a teď, ne neokolonialismus a rozšiřování fosilní infrastruktury. Energetika má sloužit všem po celém světě, kontrola nad trhem a sítí nesmí zůstat v rukou korporací jako EPH a uhlobaronů, a energetická politika nesmí strkat pod kola vlaku lidi, na které z vládních kanceláří Evropy nedohlédne. Podporujeme rozvoj komunitní energetiky v podobě energetických družstev a obecní energetiky. Energie musí být cenově dostupná a ekologická jak u nás doma, tak ve všech domovech světa. Zároveň je však třeba dbát na energetickou efektivitu a cílené snižování spotřeby místo nekonečného ekonomického růstu.

Spravedlivou transformaci

Chceme důstojnou práci a sociální jistoty pro všechny současné zaměstnance fosilního průmyslu, tedy i pro zaměstnance EPH. Součástí přechodu na obnovitelné zdroje energie musí být rozšiřování sociálních jistot pro pracující. Pouhé nahrazení pracovních míst jinými nestačí, je potřeba vzít v potaz jak kvalitu, tak i smysl práce. Regiony a oblasti zasažené byznysem Daniela Křetínského, ať už se jedná o těžbu nebo špinavé skládky, si zaslouží o budoucnosti svého okolí i práce rozhodnout sami v participativním procesu. Náklady musí přitom nést znečišťovatel, který vydělal na ničení krajiny i klimatu.

EPH musí skončit s...

EPH musí skončit s obchodováním s fosilními palivy

Energetický a průmyslový holding patří k nejšpinavějším energetickým firmám v celé Evropě. Jen uhelné elektrárny EPH, s celkovou instalovanou kapacitou 12,2 gigawattů, vypustily v roce 2022 více skleníkových plynů než celé Finsko.
Svůj obchodní model založil na skupování starých uhelných elektráren, od kterých dávali ostatní investoři ruce pryč.

Křetínský ale neobchoduje jen s uhlím, jeho firma Eustream byla před invazí na Ukrajinu největším samostatným přepravcem ruského plynu. Přičemž plány na rozvoj plynové infrastruktury EPH jsou jedny z nejrozsáhlejších v celé Evropě. EPH je v současnosti hlavním motorem snah o přechod z uhlí na plyn, který nás může uzamknout v závislosti na tomto fosilním palivu. Takovou závislost si nemůže dovolit planeta ani lidé: současná energetická krize byla vyvolána klesající cenou fosilního plynu. Pokud chceme zachovat obyvatelnou planetu, musíme s těžbou a spalováním fosilních paliv hned skončit, ne naši závislost ještě prohlubovat.

EPH musí skončit s ovlivňováním médií

Jak sílí a roste klimatické hnutí, potřebují uhlobaroni další a další média, skrze která by si prali svou špinavou pověst. Schválně komu asi patří nejčtenější český deník?
Koncentrace médií v rukou jednoho člověka představuje největší nebezpečí pro českou demokracii. Upozorňuje na to žebříček hodnotící mezinárodní svobodu médií Press Freedom Index. V Česku je toto téma často spojováno s Agrofertem Andreje Babiše, ale média skupují i další miliardáři - jako například Kellnerových Nova a její odnože, Bakalovy Hospodářské noviny či internetový server Aktuálně.cz, regionální periodika Deník Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka, anebo právě Křetínského Czech Media Invest.
V České republice Danielovi Křetínskému patří nejčtenější tuzemský deník Blesk, bulvární deník AHA!, ekonomický deník E15, týdeník Reflex, rádio Evropa 2 nebo internetový deník INFO.cz.
Uhlobaronova média pravidelně vstupují do debaty o klimatu a prosazují zájmy jeho byznysu. Kontrola nad médii ale pro oligarchy neznamená jen možnost ovlivňovat veřejné mínění, ale také otevřené dveře u vlivných politiků. Křetínský tak nakupuje nejen česká média, ale i zahraniční, například francouzská (Le Monde, Marianne a další…). Na Křetínského zásahy upozorňovali francouzští novináři například před prezidentskými volbami.
Média v rukou uhlobarona jsou přímo hrozbou pro demokracii i existenci obyvatelné planety.

EPH musí skončit s ovlivňováním politiky

Na začátku Danielovi Křetínskému v podnikání intenzivně pomáhal státní ČEZ. Zprostředkoval nákup německých uhelných elektráren a také se ztrátou prodal vlastní elektrárnu Opatovice. V té době byl premiérem právě Mirek Topolánek, který se následně stal předsedou dozorčí rady Opatovic! Za podobně výhodných okolností získal EPH od nechvalně proslulé slovenské vlády Roberta Fica podíl ve společnosti Eustream, která má monopol na přepravu ruského plynu přes Slovensko, přičemž tento pro EPH výhodný zdroj příjmů byl pro Slovensko nevýhodným obchodem. V Eustreamu se stal manažerem právě Topolánek. Uhlobaron nemá v politice co dělat.
Kromě napojení na Rusko prostřednictvím plynu, stojí Křetínského byznys i za propojením západního finančního sektoru na autoritářskou Čínu, která EPH financuje přes Bank of China.

EPH musí skončit s financováním invaze na Ukrajinu

Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NACP) přidala společnost Metro Cash and Carry, kterou z většiny vlastní právě EPH, na seznam sponzorů vlády. Zatímco ostatní firmy Rusko opouštějí, Křetínský se neštítí zde dál podnikat a navíc ještě vydělávat na přepravě ruského plynu.

EPH musí skončit s vyděláváním na energetické chudobě

Energetický a průmyslový holding vydělal za minulý rok o 60 procent více než rok předchozí: 56,1 miliardy korun. Křetínský, který jen za loňský rok téměř zdvojnásobil svůj majetek, si tak může dovolit skupovat média, zámečky ve Francii a Praze a své zisky plánuje kvůli dani z neočekávaných příjmů, kterou chtěla vláda kompenzovat vysoké ceny energii, přesunout do zahraničí. Mezitím si téměř milion lidí v ČR nemůže dostatečně dovolit vytopit svůj domov a volí tak mezi teplem a jinými základními životními potřebami.

EPH musí skončit s ničením lesů a obchodováním s biomasou

Daniel Křetínský se rozhodl využít evropské legislativy, která biomasu klasifikuje jako uhlíkově neutrální palivo, i když tomu tak ve skutečnosti není a své elektrárny ve velkém rozšiřuje o spalování právě biomasy. Jako palivo se přitom často dováží dřevo ze stromů například z USA. Způsobuje tak klimatu dvojí újmu: jednak přímo z pálení dřeva a jednak ze zdravých lesů, které kvůli jeho špinavému byznysu mizí.

EPH musí skončit s odváděním zisků do daňových rájů

Zisky z fosilních paliv se pravidelně ztrácejí v nepřehledných vlastnických strukturách různých firem holdingu, které sídlí v zemích jako je Lucembursko nebo Kypr.
Před daní z mimořádných zisků, která má státům pomoci pokrýt alespoň část nákladů spojených s energetickou krizí, se Daniel Křetínský rozhodl ukrýt také svou firmu EP Commodities. Platit daně musíme všichni a pro jednoho z nejbohatších Čechů by obzvlášť neměly platit žádné výjimky. Nezbývá než říct: Dane, zaplať už ty daně!

EPH musí skončit s prohlubováním krize bydlení

V rámci realitní společnosti EP Real Estate podniká EPH i v oblasti nemovitosti a pozemků. A to nejen v ČR, ale i po celé Evropě (Německo, Slovensko, Itálie ad.).
Společnost se nebojí investovat do velkých developerských projektů, loni například spolu s firmou Crestyl postavila novou luxusní čtvrť v Praze na Hagiboru. I když by se mohlo zdát, že stavba nových bytů pomáhá zvyšovat dostupnost bydlení, opak je pravdou. Developerské projekty, jako právě Rezidence Hagibor, kde se většina bytů cenově pohybuje nad možnost běžných obyvatel měst, jsou určené především pro bohaté investory. Nová výstavba tak často jen zvyšuje ceny bydlení v okolí.
Zájmy developerů jsou totiž často na prvním místě. Neregulovaný trh, který jim neklade skoro žádné podmínky, třeba povinnost zajistit adekvátní počet sociálních bytů nebo výstavbu veřejné infrastruktury, která by odpovídala reálné potřebě čtvrtí, jde proti zájmům obyvatelstva.
Daniel Křetínský se tak podílí a prohlubuje krizi bydlení, která každý den ovlivňuje statisíce lidi nejistotou ze ztráty bydlení nebo nutnosti opustit svůj domov a nahradit ho často za velmi nedůstojné podmínky, ať už na ubytovnách či ulici. Dostupné bydlení je právo, ne privilegium.
Jediný, komu Křetínského podnikání (kromě jeho samotného) prospívá, jsou zase jen bohatí. Tento směr dokazuje i koupě paláce Bellevue v centru Prahy, který chce EP Real Estate přeměnit v místo mimořádných rezidencí. Podobně “zachránil” zámeček u Paříže, z kterého bude luxusní hotel.

EPH musí skončit se skládkováním a spalováním odpadu místo jeho recyklace

Křetínský je hlavním akcionářem největší české odpadové firmy AVE CZ, která provozuje celou řadu skládek a spaloven. Místo recyklace tak téměř polovina odpadu v ČR končí na skládkách, firma byla kvůli vyhýbání se poplatkům za skládkování vyšetřovaná a nyní půjde i před soud. Ve volném čase pak navzdory odporu místních vytváří plány na výstavbu nových spaloven, a to nejen v ČR, ale i Německu..

EPH musí skončit s vysáváním veřejných financí

Jak bylo výše zmíněno, v začátcích Energetickému a průmyslovému holdingu pomohly české a slovenské vlády. EPH ale vysává peníze po celé Evropě. Podobně jako v Německu, i ve Francii se vláda zasadila o znovuotevření Křetínského uhelné elektrárny Émile Huchet kvůli energetické krizi. Na Slovensku pobíral dotace na svou uhelnou elektrárnu Nováky. Ve Velké Británii se zase snaží získat milion liber na provoz plynárny v Eggborough.
EPH také plánuje investovat do obnovitelných zdrojů, avšak samozřejmě s cílem získat veřejné peníze a pozici na trhu. Zároveň totiž pokračuje v rozvoji fosilního byznysu.

Konec EPH je první, co požadujeme. Tím však cesta za klimatickou spravedlností nekončí. EPH je jenom jedna z mega korporací, které zásadně ovlivňují a ztěžují naše životy. EPH nesmí nahradit jiná společnost nebo jiný miliardář, ale skutečná přeměna na obnovitelnou energetiku v rukou lidí, svobodná média a omezení moci peněz.