Protestním pochodem okolo elektrárny Chvaletice začnou v pátek dopoledne akční dny proti uhlí, které vyhlásilo hnutí Limity jsme my v souvislosti s právě probíhajícím Klimakempem ve Veltrubech poblíž Kolína. Demonstrace proti elektrárně začíná v pátek v 10:00 na nádraží v Řečanech nad Labem. K demonstraci, již Limity jsme my svolaly ve spolupráci s místní iniciativou Zastavme elektrárnu Chvaletice, se kromě účastnic a účastníků Klimakempu, přidají také odpůrci elektrárny z regionu.

Protesty  mají upozornit na to, že stát selhává při řešení klimatické krize a místo ochrany klimatu a našeho zdraví jde na ruku uhlobaronům. Příkladem je právě elektrárna Chvaletice, která v pondělí dostala od krajského úřadu výjimku z evropských limitů znečištění, což vedení elektrárny umožní vypouštět třikrát více emisí rtuti i nadlimitní množství jiných znečišťujících látek. Chvaletice jsou současně třetím největším zdrojem emisí skleníkového oxidu uhličitého v České republice. V roce 2018 zvýšily emise CO2 meziročně o celých 43%.

Zároveň tím umožní vlastníkovi elektrárny Severní energetické majitelů Pavla Tykače a Jana Dienstla prodloužit provoz elektrárny Chvaletice o přibližně deset let. Uhlí je hlavním zdrojem emisí, které způsobují změny klimatu, rychle s ním skončit je v situaci klimatické krize jako zatáhnout za záchrannou brzdu. Elektrárny jako jsou Chvaletice musíme začít zavírat, nikoliv prodlužovat jejich životnost a chránit tím masivní zisky uhlobaronů, kteří je navíc odvádějí do daňových rájů na Kypru,” říká členka hnutí Limity jsme my Eva Jašková.

Během akčních dnů se uskuteční také akce nenásilné občanské neposlušnosti, k nimž s podporou ekologů, vědců a dalších osobností vyzvala neformální iniciativa Občané za konec doby uhelné. Očekává se proto, že protesty budou pokračovat i v sobotu a neděli.

Protože ani opakovaná varování vědců, ani nesčetné petice, ani pokojné demonstrace změnu nepřinesly, nevidíme jinou možnost, než přistoupit k nenásilné občanské neposlušnosti. Při současném rozsahu klimatické krize jsou akce nenásilné občanské neposlušnosti legitimním nástrojem, jak zabránit hrozícímu klimatickému rozvratu,“ vysvětluje důvody k protestům mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Marika Volfová.

Na akcích budou přítomní také dva parlamentní pozorovatelé. Konkrétně poslanec a člen výboru pro bezpečnost Tomáš Vymazal (Piráti) a německý europoslanec Michael Bloss. Oba budou sledovat, zda policie během akčního víkendu nepřekračuje své pravomoci.

  Kontakty:
Eva Jašková, Limity jsme my – media@limityjsmemy.cz, 737 863 097
Marika Volfová, Občané za konec doby uhelné – neposlusnost@riseup.net, 773 647 880

Sociální sítě:
Facebook: https://www.facebook.com/limityjsmemy/
Twitter: https://twitter.com/LimityJsmeMy
Instagram: https://www.instagram.com/limityjsmemy/

Web
www.limityjsmemy.cz