Chvaletice, 7. 7. 2019

V noci ze soboty na neděli proběhla v okolí areálu elektrárny Chvaletice umělecká intervence, v rámci níž byly na chladící věže promítány nápisy jako „KONEC UHLÍ TEĎ“ „POD ELEKTRÁRNOU JE NEJVĚTŠÍ TMA“, či „#NOFILTER“. Akce se odehrála ve spojitosti s nedalekým Klimakempem uspořádaným kolektivem Limity jsme my a protestujícím proti těžbě a spalování uhlí, ale zároveň připomněla i rok plánovaných globálních protestů proti změnám klimatu, které se budou odehrávat pod heslem „BY 2020 WE RISE UP“ (česky „V roce 2020 povstaneme“).
Umělecká intervence měla za cíl upozornit na konkrétní lokální problém a zároveň na jeho globální přesah. Použitá hesla odkazovala mimo jiné na populární kulturu, ale také na podobné iniciativy probíhající po celém světě. Projekce se snažila odpovědět na otázku, jak či zda může umění ve veřejném prostoru pomoct poukázat na problémy, které tíží celou společnost.

Chvaletická elektrárna má podle ekologů výrazný vliv na změny klimatu, spaluje hnědé uhlí ze severočeských povrchových dolů, čímž vypouští do ovzduší velké množství toxických látek. Tím přispívá nejen k velkému znečišťování vzduchu, které každoročně zabije až deset tisíc lidí v České republice, ale také ke globálnímu oteplování, jež má za následky sucho, lesní požáry, tání ledovců a rekordní tropické bouře po celém světě. Navzdory tomu získal Pavel Tykač – majitel Severní energetické, která elektrárnu provozuje – na začátku léta od Pardubického kraje výjimku z evropských limitů emisí rtuti a oxidů uhlíku, které začnou platit v roce 2021.

„Klimatická krize ohrožuje životy a práva milionů lidí a pustoší už i české lesy či zemědělství. Nechceme-li překročit hranici nebezpečného oteplení, musíme s uhlím co nejrychleji skončit. Český stát tváří v tvář klimatické krizi zcela selhává. Namísto abychom měli plán, jak těžbu a spalování uhlí co nejrychleji ukončit, úřady jdou na ruku uhlobaronům a povolují jim výjimky z platných zákonů,“ vysvětluje důvody k občanské neposlušnosti Marika Volfová, mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné, která k akcím vyzvala.

Promítání i protesty, které se v okolí elektrárny o víkendu odehrávaly, měly upozornit na to, že pokud Česká republika nepřestane do roku 2030 spalovat uhlí, nesplní tak závazky klimatické dohody z Paříže v roce 2015, kdy bylo jasně deklarováno, že je třeba udržet oteplení Země pod 1,5 stupněm Celsia. Zatímco ve vedlejším Německu se o tomto cíli aktivně jedná, česká vláda doposud žádný podrobný plán na postupné odstavování uhelných elektráren vypracovaný nemá. I proto lidé přistupují k různým formám občanské neposlušnosti nebo demonstracím, stávkám a uměleckým protestům, aby touto cestou upozornili na alarmující situaci.