Blokáda elektrárny Chvaletice pokračuje i dnes. “Stát jde na ruku uhlobaronům, místo aby chránil klima,” říkají její mluvčí6. července 2019, 9:30 hodinBlokáda elektrárny Chvaletice, kterou včera po poledni zablokovalo několik stovek demonstratů za důslednější ochranu klimatu, pokračuje i v sobotu. Protestující strávili noc ve spacácích přímo na příjezdové cestě před hlavní branou elektrárny. Protestují tak proti prodlužování životnosti starých uhelných elektráren a za bezodkladný konec těžby a spalování uhlí. Za zvlášť ostudné považují pondělní udělení výjimky z limitů na ochranu ovzduší, kterou elektrárna dostala od krajského úřadu v Pardubicích. Policie proti nim nijak nezasahuje.

Považujeme to za nejen oprávněnou, ale i nezbytnou reakci na aktuální situaci. Český stát tváří v tvář klimatické krizi zcela selhává. Namísto abychom měli plán, jak těžbu a spalování uhlí co nejrychleji ukončit, úřady jdou na ruku uhlobaronům a povolují jim výjimky z platných zákonů,“ vysvětluje důvody k občanské neposlušnosti Marika Volfová, mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné, která k akcím vyzvala.

Na hlavní bráně zůstává přinejmenším 120 lidí. Lze čekat, že je další přijdou během dne podpořit. Uprostřed cesty stojí také kovová trojnožka, v níž se může zavěsit lezkyně. Před branou jsou roztaženy transparenty jako „Výjimky = selhání státu“, „Uhlí nebo život!“ a prafráze na reklamní heslo Severní energetické „Ničíme klima ve dne v noci.“

Klimatická krize ohrožuje životy a práva milionů lidí a pustoší už i české lesy či zemědělství. Nechceme-li překročit hranici nebezpečného oteplení, musíme s uhlím co nejrychleji skončit,“ dodává Volfová, proč protestující elektrárnu blokují.

K akcím občanské neposlušnosti vyzvala s podporou vědců a dalších osobností neformální iniciativa Občané za konec doby uhelné. Její prohlášení podpořil mezi jinými přední český klimatolog, profesor Michal Marek. Očekává se, že protesty budou pokračovat až do neděle.

Na akcích jsou přítomní také dva parlamentní pozorovatelé. Konkrétně poslanec a člen výboru pro bezpečnost Tomáš Vymazal (Piráti) a německý europoslanec Michael Bloss. Oba budou sledovat, zda policie během akčního víkendu nepřekračuje své pravomoci.

Proč občanská neposlušnost:

Naše společnost je v klimatické krizi a čas k jejímu řešení se rychle krátí. Dopady klimatických extrémů se násobně zhorší a budou hrozit potenciálně nezvratné důsledky, včetně hromadného vymírání druhů. Postupující rozvrat klimatu, způsobovaný fosilním průmyslem, ohrožuje práva naše i budoucích generací – včetně práv garantovaných Ústavou a Listinou základních práv a svobod, jako jsou právo na život, právo na příznivé životní prostředí či právo na ochranu zdraví.

Protože ani opakovaná varování vědců, ani nesčetné petice, ani pokojné demonstrace změnu nepřinesly, nevidíme jinou možnost, než přistoupit k nenásilné občanské neposlušnosti. Nemůžeme s čistým svědomím přihlížet tomu, jak nás světové vlády svou podporou fosilního průmyslu vedou do klimatické katastrofy a okrádají nás tak o budoucnost. Považujeme za právo i povinnost občanů nenásilně se vzepřít zákonům, které udržují tuto nespravedlnost a domáhat se tak nápravy.

Kontakty:

Marika Volfová a Jan Polášek, Občané za konec doby uhelné – neposlusnost@riseup.net, 773 647 880

Média Limity jsme my - media@limityjsmemy.cz, 737 863 097

Sociální sítě:

www.facebook.com/limityjsmemy

www.twitter.com/limityjsmemy

www.instagram.com/limityjsmemy