• Start: 5.4.2017 19:00
  • End: 5.4.2017 20:30

Jeseniova 60, Česko

4. večer z cyklu Pražské jaro klimatické spravedlnosti

Přednášku na téma „Uhlí nebo život? Boj proti rozšiřování povrchových dolů v Podkrušnohoří a energetická [r]evoluce“ přednese Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Anotace:
Severočeští uhlobaroni usilují o prolomení územních ekologických limitů těžby už dvanáctým rokem. Stejně dlouho jim místní lidé s pomocí ekologických aktivistů úspěšně vzdorují. Jaký by byl v případě prolomení limitů osud Horního Jiřetína a Litvínova? Jaké by byly dopady na zdraví lidí, klima a krajinu? Kdo a kolik by vydělal a kdo a kolik prodělal? Může se vůbec česká energetika obejít bez uhlí?

Jakou roli mají v boji za záchranu Horního Jiřetína přímé akce? A co můžete proti uhlobaronům a jejich plánům podniknout vy sami?

Informace k celému cyklu:
Pražské jaro klimatické spravedlnosti se odehrává během šesti středečních večerů od 15. března do 19. dubna. Vyvrcholí mobilizačním večerem naKlimakemp Limity jsme my 2017, v jehož průběhu dojde k první české masové akci občanské neposlušnosti proti těžbě a spalování hnědého uhlí.

Stále rychlejší oteplování a destabilizace klimatického systému planety je jednoznačně nejvážnější globální výzvou pro lidstvo. Co se ale myslí klimatickou spravedlností? Cyklus ji chce představit ve třech podobách:

1) Jako nový teoretický rámec umožňující rozumět změnám klimatu nejen jako existenční hrozbě, ale také jako nespravedlnosti, která nejhůře dopadá na ty, kteří nesou nejmenší díl odpovědnosti za její vznik. Klimatická krize se tímto stává politickým tématem.

2) Jako globální hnutí vyrůstající z lokáních bojů komunit ohrožených těžbou a spalováním fosilních paliv. Takové hnutí odvážně a přímo vzdoruje průmyslu ve jeho honbě za ziskem, při které je odhodlaný zničit jediný obyvatelný svět.

3) Jako výzvu světu, jež zdůrazňuje, že tato nejvážnější krize je také současně nejlepší – i když možná poslední – příležitostí spojit se proti navzájem souvisejícím sociálním, ekonomickým a dalším nespravedlnostem a společným úsilím vytvořit lepší, vlídnější svět.

 

FB událost: Uhlí, nebo život? Energetická [r]evoluce v Podkrušnohoří

Následující večery:
12. 4. Tereza Stöckelová: Věda v antropocénu: neurčitost, fakta a post-fakta