Klimakemp 2020

Bude letos Klimakemp?

Klimakemp letos bude oproti loňským ročníkům rozdělen na několik samostatných akcí.
Na 3.–6. září svoláváme akční víkend proti uhlí, během kterého plánujeme v severních Čechách uspořádat různorodé protesty za co nejrychlejší konec uhlí a spravedlivou transformaci a namísto původní programové části Klimakempu – Letní školy klimatické spravedlnosti – chystáme několik vzdělávacích aktivit v uhelných regionech i mimo ně. V srpnu plánujeme také cyklojízdu ze Sokolova do Ústí nad Labem. Budeme rádi když se zapojiš a pomůžeš nám třeba už 1. září začít stavět kemp.

Kde se bude Akční víkend konat?

V Mosteckém uhelném regionu. Přesné místo je uvedeno na stránce s dopravními informacemi.

Budete nás chránit před koronavirem?

Vždy jsme dbali na bezpečí všech zúčastněných. I nyní budeme při všech našich akcích – včetně akčního víkendu 3.–6. září – dělat vše pro to, abychom se vyhnuli zdravotním rizikům souvisejícím s pandemií koronaviru. Do kempu i akcí zajistíme dostatek dezinfekčních prostředků i ochranných pomůcek, aby nikdo nebyl vystavený zbytečnému riziku nákazy koronavirem.

  • Budeme mít roušky kdykoliv, kdy budeme ve skupině. Vezměte si proto dostatek roušek na všechny dny (počítejte s nutností vyměnit roušku i vícekrát za den).
  • Máme zajištěnou desinfekci, vezměte si však i svoji vlastní.
  • Raději nejezděte, pokud máte příznaky nebo jste byli v kontatku s osobou podezřelou či testovanou na COVID.

Proč děláme Akční víkend, když jedná uhelná komise o konci uhlí?

Cílem uhelné komise podle nás musí být spravedlivé a včasné řešení konce uhlí.
Vzhledem k tomu, jak je komise složená a jak vznikla (komise vznikla netransparentním rozhodnutím politiků s vazbami na uhelné společnosti), je vysoce nepravděpodobné, že tyto cíle naplní. V komisi sedí zástupci uhelného průmyslu a politici, nenašli bychom tam klimatology ani zástupkyně lidí z regionů, kterých se útlum těžby bezprostředně dotkne.

Již nyní uhelná komise jedná o vzdálených datech konce těžby a politici prosazují falešná řešení, jako jsou nové bloky jaderných elektráren a fosilní plyn. Díky vědcům a vědkyním dávno víme, že s uhlím musíme skončit do deseti let, abychom se vyhnuli oteplení planety o více než 1,5 °C oproti předindustriální době.

My naproti tomu prosazujeme požadujeme co nejrychlejší spravedlivý konec uhlí, který musí jít ruku v ruce s vytvářením čistých pracovních míst a podporou lidí, kteří v uhelném průmyslu pracují nebo jsou postižení jeho dopady. Lidé z uhelných regionů musí být součástí rozhodování o tom, jak transformace proběhne. Stejně tak chceme demokratizaci energetiky, tedy přechod na obnovitelné zdroje ve vlastnictví obcí, komunit a družstev.

Nemůžeme jim dovolit oddálit konec uhlí a vydělat na něm: potřebujeme co nejdříve začít zavírat staré uhelné elektrárny jako Počerady a Chvaletice a musíme začít #teď.

Můžeme si dovolit začít s koncem uhlí teď, když musíme řešit dopady koronaviru a blížící se ekonomické krize?

Je to přesně naopak, krize je příležitost pro změnu směrem k udržitelné, spravedlivé a svobodné společnosti. Současné ekonomické problémy ropného i uhelného průmyslu ukazují, že znečišťovatelé nejsou odolní vůči podobným společenským nárazům. Navíc nejbohatší státy plánují dát fosilnímu průmyslu miliardy v rámci balíčků na obnovu ekonomik. V současnosti rozhodujeme o tom, jak bude vypadat naše budoucnost na desítky let dopředu. Buďto dovolíme státům, aby peníze daly znečišťovatelům, nebo je donutíme investovat do lidí a čisté budoucnosti. Na ekonomické krizi ale nesmí vydělat fosilní korporace, které nás ženou do klimatické krize. Naopak potřebujeme změnit svět tak, aby byl udržitelný, spravedlivý a svobodný. Máme možná poslední možnost využít tuhle krizi jako příležitost, nepokazme si to.

Když nebudou na kempu přednášky, tak kde se dozvím důležité informace o klimatu?

Můžeš se zapojit do spousty jiných akcí, které pořádáme my nebo spřátelené organizace. O klimajízdě jsme již psali výše. Začíná 14. srpna v Sokolově, kde ve stejný den pořádáme od 18:00 v ALFA Music Club Sokolov spolu s organizací re-set diskuzi Budoucnost Sokolovska bez uhlí. 21. srpna na samém konci klimajízdy pořádáme od 18:00 podobnou diskuzi i v Ústí nad Labem, konkrétně ve Veřejném sálu Hraničár. V září organizace re-set plánuje také několik víkendových vzdělávacích akcí a participativních workshopů na Ostravsku a v severních Čechách. Sleduj naše komunikační kanály a dozvíš se víc.

Kde budeme spát?

Spát budeme tradičně na louce. Hodí se tedy stan, stejně jako spacák a karimatka.

Co si mám vzít s sebou?

Doporučujeme nezapomenout na běžné táborové vybavení: spacák, karimatku, stan, talíř, hrnek, příbor, jídlo a pití, láhev na vodu. Promyslete dobře, jaký si vezmete oděv. Hodit se může teplý svetr na večer, pláštěnka či nepromokavá bunda, sluneční brýle, pokrývka hlavy a pevná obuv. Rozhodně si nezapomeňte doma doklady, peníze a léky, pokud nějaké musíte užívat. V kolektivu bývají velmi oblíbení lidé s hudebními nástroji.

Co si s sebou v žádném případě nebrat?

Kemp by měl být prostorem bezpečným a přívětivým pro své účastníky i okolí. V pohodlí domova proto prosím rozhodně zanechte jakékoli zbraně, výbušniny, tvrdý alkohol, drogy či jiné omamné látky. Stejně tak si s sebou neberte nesmyslně dlouhé nože, skleněné lahve, tekutiny neznámého původu a obecně jakékoliv předměty, které by mohly být považovány za zbraň. Doporučujeme nechat doma také cenné věci.

Co budeme jíst?

Budeme si společně připravovat veganské snídaně, obědy a večeře. Vezměte si tedy misku či talíř z trvanlivého materiálu a také hrneček a příbor. Kuchyňský kolektiv, který se o obstarávání potravy bude starat, nepochybně ocení vaši pomoc se škrábáním, krájením či mytím nádobí. Co si uvaříme, to si taky sníme. Na místě bude také k dispozici pitná voda a bar.

A co hygiena?

O vaše pohodlí se budou starat kompostovací toalety a provizorní sprchy. Kapacita sprch však bude omezená. Snažte se prosím dodržovat základní hygienické návyky jako je důsledné mytí rukou, abychom eliminovali možné nepříjemnosti spojené s táborovým soužitím.

Musím něco platit?

Zajištění celého kempu samozřejmě něco stojí, a když říkáme něco, myslíme tím velké množství peněz. Proto si hluboce ceníme vašich solidárních příspěvků za jídlo a ubytování. Doporučená výše na den za jednoho návštěvníka či návštěvníci je 200 korun. Pokud byste nám však chtěli pomoci se zaplacením dalších výdajů, budeme velmi rádi za příspěvky vyšší. Poslat nám je můžete podpořením projektu na Darujme.cz nebo vhozením peněz do kasičky přímo na kempu.

Mohu si s sebou vzít zvíře?

Zvažte sami, jestli je to dobrý nápad. Pokud s sebou povezete jakékoliv zvíře, mějte jej na očích po celou dobu kempu a prosíme vás, abyste respektovali, že se někteří lidé na kempu v jeho přítomnosti nemusí cítit dobře.

Jak se dále můžu zapojit do přípravy kempu?

Akční víkend je akce, která bude fungovat na principech udržitelnosti a vzájemné sounáležitosti. Netvoříme jej my pro vás, tvoříme jej všichni společně. Na místě budeme již od 1. září a uvítáme jakoukoliv pomoc se stavěním kempu. Rovněž se nám budou hodit materiály a další věci, od všemožného nářadí přes dřevěné desky či piliny až po jídelní stoly. Pokud byste nám chtěli pomoct stavět a rozkládat kemp, napište nám email.

Je to legální? Nezavře mě policie?

Kemp samotný bude zcela legální a v jeho rámci se uskuteční povolená demonstrace. Účast na případných nenásilných akcích vybočujících z právního rámce je na zodpovědnosti jednotlivých účastníků.

Můžu jet, i když mi je méně než osmnáct let?

Klimakemp má znamenat bezpečné prostředí, vřele proto uvítáme všechny, včetně mladistvých. Děti do patnácti let věku však mohou jet výhradně v doprovodu rodičů. Pokud je vám mezi patnácti a osmnácti roky a chcete jet na Klimakemp bez zákonného zástupce, zvažte prosím případná rizika. Ač se budeme snažit, nebudeme možná schopni včas dodat dostatek právnických informací a neručíme za důsledky, jaké pro vás může mít účast na Klimakempu nebo případných protestech.

Bude Akční víkend i pro ty, kdo nemluví česky?

Klimatická změna nezná hranic, náš kemp je proto velmi otevřený i zahraničním návštěvníkům a návštěvnicím. K dispozici vám dáme informační letáky v anglickém jazyce a anglicky se domluvíte také v infostanu.

Co když se mi v rámci akčních dnů něco stane?

Na kempu se o sebe budou všichni vzájemně starat. K dispozici bude také zdravotnický tým, který podá pomocnou ruku v případě potřeby. Pokud studuješ medicínu či jsi přímo vyškolená zdravotnice, napiš nám prosím email, když se budeš chtít připojit do týmu.

Občanská neposlušnost. Budeme občansky neposlušní? Proč jako?

Občanská neposlušnost je běžný a rozšířený způsob, jak se postavit nějaké nespravedlivé či neobhajitelné praxi. Skrze nenásilné porušení platných pravidel takto dáváme najevo, že jsme ochotni vystavit sami sebe důsledkům porušení zákona, abychom upozornili na velmi vážný problém, který politická moc a legislativa nebere v potaz.

Je obecně uznávanou skutečností, že lidé způsobují změny klimatu a že je zcela nezbytné v nejbližší době zásadně omezit emise oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv. Stejně tak je nepopiratelné, že změny klimatu zasahují a poškozují miliony lidí, především pak těch, kteří k nim nejméně přispěli. Abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické krize, musíme se uhlí zbavit do deseti let. Vláda namísto zavírání elektráren dlouze diskutuje v uhelné komisi o scénářích, které jsou příliš pozdě a navíc budou pouze jako doporučení. Uhelná komise je navíc ovládaná uhlobarony a jejich zájmem oddálit konec uhlí. Nemůžeme jim dovolit oddálit konec uhlí: potřebujeme co nejdříve začít zavírat staré uhelné elektrárny jako Počerady a Chvaletice a musíme začít #teď. Pařížská klimatická konference sice odsouhlasila vznosný cíl omezit oteplování pod 1,5 °C, nezdá se ale, že by se jej reálně někdo odpovědně snažil naplnit.

Toto je neúnosná nespravedlnost. Postavit se uhelné infrastruktuře mírumilovně do cesty možná znamená dopustit se přestupku, ale ve stávající politické situaci to je naprosto legitimní, ba nezbytné. Znamená to navázat na dlouhou tradici občanské neposlušnosti, jež klade naše osobní svědomí nad formální zákonnost – tak jak to bylo v případě Charty 77 či předrevolučních severočeských demonstracích za čistý vzduch.

Můžu přijet na Akční víkend, i když nechci být občansky neposlušná nebo neposlušný?

Tak určitě! V rámci Akčního víkendu se uskuteční také demonstrace proti změnám klimatu, fosilním palivům a za klimatickou spravedlnost. Prostor pro vyjádření určitě dostanou všichni.

Co když jsem se občanské neposlušnosti ještě nikdy neúčastnila nebo neúčastnil?

Chceme, aby se také v České republice co nejvíce lidí zapojovalo do akcí občanské neposlušnosti. Plánujeme proto ještě před Akčním víkendem několik akčních tréninků, jež by měly účastníky pro případné akce tohoto typu připravit. Bylo by skvělé kdyby každý, ještě než na kemp pojede, tento trénink absolvoval. Pro přesné datumy sleduj náši stránku na Facebooku a nebo nám napiš na email. Budeme také rádi pokud by jsi takový trénink chtěl pomoci organizovat ve svém městě.

Co je to afinitní skupina a musím ji mít?

Z hlediska sebeorganizace je nejlepší, pokud se legálních demonstrací i akcí nenásilné občanské neposlušnosti účastníte ve skupinách čtyř až deseti lidí. Těm se říká afinitní skupina. V rámci ní si lidé důvěřují, starají se o sebe, společně se konsensuálně rozhodují a jednají. Hlavní je, aby měli stejný cíl. Afinitní skupina může se sadou svých rozhodnutí vysílat delegáty do hromadného pléna, které pak konsensuálně rozhoduje o kolektivním postupu. Doporučujeme vám utvořit si afinitní skupinu ještě před kempem, i v jeho rámci by ale mělo být dost příležitostí na to dát jednu dohromady a fungování v ní si nacvičit. Nebojte se oslovit někoho přímo na kempu, aby vám s nehierarchickým sebeorganizováním pomohl. Právě jeho praktické používání je jedním z cílů Klimakempu.

Jak se v případě občanské neposlušnosti chovat?

Žádáme všechny, kteří by se chtěli akcí občanské neposlušnosti účastnit, aby se drželi vyhlášeného akčního konsensu a aby především striktně dodržovali princip nenásilí. Dále se vždy starejte o svou afinitní skupinu, a to primárně o jednoho z jejích členů, se kterým jste ve dvojici jako tzv. buddies.

Jaké jsou možné právní důsledky?

Je pravděpodobné, že se případnou nenásilnou občanskou neposlušností můžete dopustit některého přestupku – zejména takzvaného neuposlechnutí výzvy. To může znamenat zadržení až na osmačtyřicet hodin a potenciálně také pokutu. Pokud byste ale v průběhu kempu byli zadrženi policií, pak vězte, že nezůstanete sami – ostatní budou solidárně usilovat o vaše propuštění a pomohou vám nést následky.

Včas zveřejníme právní rozbor o tom, k jakým nejběžnějším přestupkům může dojít a součástí kempu bude rovněž dobrovolnický občanský právní tým, jehož služby budou k dispozici všem, kdo dodrží akční konsensus. Pokud studujete práva nebo jste již právničkou či právníkem a chtěli byste se do týmu zapojit, napište nám prosím email.